Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach
Z parafii Topczewskiej pochodził ks. Adam Falkowski, proboszcz z Iszczołny rozstrzelany w Lidzie 22 czerwca 1863 r.[1] Pod sąd Polowy Wojenny oddał go 3 maja 1863 r. główny dowódca okręgu wojennego za to, że ks. Adam Falkowski odczytał manifest podburzający i namawiający włościan do powstania. (?) W archiwum kościoła farnego w Lidzie przechowuje się księga metrykalna in folio zmarłych, w której na str. 50 zapisany jest akt Nr 85: 13 czerwca (star. st.) 1863 r. w Lidzie życie zakończył ks. Adam Falkowski syn Bartłomieja, administrator par. Iszczołna, rozstrzelany był opatrzony sakramentami św. miał 51 lat. Ciało jego pochowane za m. Lidą przy drodze do Krup.[2]
Stanisław Pełka pochodził z rodziny szlacheckiej.[1] Urodził się prawdopodobnie na początku XVI w. Miał rodzonego brata Jakuba, który też był księdzem. Po śmierci ks. Stanisława, ks. Jakub został egzekutorem jego testamentu.[2] Od 1560 r. ks. Jakub Pełka był komendarzem i altaristą w kościele topczewskim aż do śmierci w 1591 r. W latach 1541 ? 1542 ks. Stanisław Pełka był proboszczem we wsi Wyszkowo (dzisiaj Wyszków) nad Liwcem w ziemi liwskiej.
Jabłonna Lacka, 13 października 2016r.
Wasza Ekscelencjo, najdostojniejszy Pasterzu naszej diecezji, czcigodni bracia w kapłaństwie z naszej diecezji, goście z Włoch, czcigodny księże przedstawicielu Cerkwi Prawosławnej, drogie siostry: Albertynki i Loretanki, które w ostatnich latach opiekowały się w Domu Św. Antoniego ks. Edmundem; przedstawiciele rodziny ? kochani bracia ze swoimi rodzinami i dalsi krewni (Starszy brat jeszcze do niedawna był dyrektorem szkoły podstawowej w Ratyńcu ? bardzo stąd blisko), drodzy przyjaciele i znajomi ? zwłaszcza wierni z parafii, w których ks. Edmund pracował ? najwięcej przybyło ich z Narwi (to była ostatnia jego placówka parafialna) ? kochani tutejsi parafianie i wszyscy goście!